Чому на місці «АРЗ» так і не з’явився новий спорткомплекс

Компанія “Ятрань” мала збудувати в місті новий спортивний комплекс. Під це їй не лише продали стадіон “АРЗ”, а й передали понад 6 гектарів землі поблизу лісопаркового масиву. Так що сталось і чому місто може і не дочекатись обіцяної багато років тому спортивної арени?

Одинадцять років тому Кіровоградська обласна рада підтримала рішення, яке в перспективі сприяло б появі у Кропивницькому нового спортивного комплексу. І не де-небудь, а на території стадіону “АРЗ”, поблизу зеленої зони Лісопаркова. Будувати його планував Андрій Райкович. Тоді – успішний підприємець, а зараз – міський голова Кропивницького.

Звісно, будувати спорткомплекс Райкович мав не особисто, а через свою компанію “М’ясокомбінат “Ятрань” – один з флагманів місцевого підприємництва. На той момент вона мала статус Відкритого акціонерного товариства, зараз – це Товариство з додатковою відповідальністю.

Умовний початок цієї історії можна датувати 2007-м роком, коли підприємство виявило бажання викупити стадіон “АРЗ” та спробувало вирішити це питання через сесію обласної ради. Перша спроба, однак, завершилось провалом. Тоді ще позаполітичний Андрій Райкович очолював наглядову раду м’ясокомбінату.

В інтерв’ю він розповів – відмова депутатів стала для нього несподіванкою, адже в сесійній залі на той момент засідали, окрім іншого, і його колеги-підприємці та й попередні домовленості ніхто не відміняв. Саме ж голосування “завалили” депутати від БЮТ, які, за словами Райковича, пояснили це сумнівами щодо можливого будівництва котеджів замість спорткомплексу.

“Ятрань” на цьому не зупинилась. Пішла іншим шляхом – підготувала інвестиційний проект “Реконструкція з розширення стадіону “АРЗ” під спортивний комплекс “Ятрань”. Ідея припала керівництву регіону до душі. Причому настільки, що її було включено до “Програми розвитку Кіровоградської області на 2011-2015 роки”, затвердженої рішенням облради на початку 2010 року. У подальшому вона трансформувалось у дітище тодішнього голови ОДА Сергія Ларіна – програму “Центральний регіон – 2015”.

Друга спроба виявилась успішною. Вже 18 серпня 2010 року Кіровоградська облрада прийняла те саме рішення про приватизацію стадіону “АРЗ”. Відповідний документ надавав згоду на викуп майнового комплексу (без землі), однак були й свої умови.

“Ятрань” мала забезпечити подальше збереження профілю об`єкта приватизації протягом 25 років, а також реалізувати інвестиційний проект протягом 7 років 10 місяців з дати укладання договору купівлі-продажу.

Далі за справу взялось Регіональне відділення Фонду державного майна України у Кіровоградській області. Спочатку прийняло рішення про приватизацію цілісного майнового комплексу стадіону “АРЗ”, а потім затвердило остаточні умови, які мало виконати ВАТ “Ятрань”.

Минають роки і от, в 2019-му регіональний фонд Держмайна проводить фінальну перевірку реалізації обіцяного проекту. Очікування – готовий спорткомплекс. Реальність – відсутність будь-яких видимих будівельних робіт.

Виявилось, що рівень інвестиційних вкладень станом на кінець 2019-го року становив лише 28% від запланованої суми в 7 з гаком мільйонів гривень. А про те, що на “АРЗ” мав з’явитись новенький спорткоплекс, не нагадувало взагалі нічого.
Звісно Фонд держмайна для початку вирішив почути позицію “Ятрані” і от що отримав у відповідь на свій лист-звернення. За версією “фізкультурників”, фірма не могла розпочати виконання інвестиційного проекту, оскільки не отримала у користування земельну ділянку під стадіоном (приватизували лише майновий комплекс).

У середині грудня 2011-го фізкультурний комплекс “Ятрань” звернувся до Кіровоградської міської ради з заявою – попросив дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під стадіоном в оренду на 25 років. Через два роки, наприкінці 2013-го, рада дала добро. Ще майже рік – на розробку і погодження документів. І у 2014-му міськрада передала ділянку під “АРЗ” в оренду. Площу, до слова, визначили в розмірі 6,4 га.

Однак з’являється “рояль в кущах” – земля на праві постійного користування перебувала в “Обласної спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву – 2”. І, щоб все вийшло, її потрібно “забрати” до власності міста.

Цього довелось чекати ще чотири роки. Не активізувало “фізкультурників” та депутатів навіть обрання Андрія Райковича міським головою. Лише в середині 2018-го питання потрапило до сесійної зали, де одразу було позитивно проголосовано.
У липні 2018 договір оренди 6,4 га стадіонної землі між міськрадою і ТОВ “Фізкультурний комплекс “Ятрань” нарешті підписують. А вже за півроку Райкович публічно заявляє, що готовий повернути “АРЗ” в комунальну власність аби побудувати там професійний 50-метровий басейн для плавання. Ініціативу буцімто підтримав тодішній президент Петро Порошенко, однак далі заяв справа не пішла.

І от в той час, коли представники фонду Держмайна в 2019-му році почали цікавитись, де ж власне побудований спорткомплекс, підприємство перестраховується і звертається до Кіровоградської обласної ради з проханням внести зміни до того самого рішення про приватизацію дев’ятирічної давності. І облрада погодилась. У березні 2020-го з’являється відповідне рішення, яким рядок, що стосувався строків реалізації інвестиційної програми з побудови спортивного комплексу, просто прибирають з давнішнього тексту.

Регіональне відділення Фонду Держмайна не погодилось з таким перебігом подій та подало позов до господарського суду. Просили розірвати договір купівлі-продажу цілісного майнового комплексу стадіону “АРЗ” та повернути його у власність територіальної громади області. Червневе рішення госпсуду, однак, виявилось на користь “Ятрані”. Наразі ж справа розглядається в Центральному апеляційному господарському суді. Чергове засідання призначено на 25 жовтня.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.