Чи можна вакцинуватись від коронавірусу алергікам?

Чи треба робити щеплення, якщо перехворів на COVID-19? Чи треба пити протизапальні ліки чи препарати для розрідження крові? На ці та інші запитання жителів Кіровоградщини відповів сімейний лікар Дмитро Корольков.

– Мені 57 років. У 2015-му році мені видалили праву легеню. Можна мені вакцинуватися?

Обов’язково потрібно вакцинуватися. У вас платформа для обміну кисню з кров’ю в два рази менша, ніж у здорової людини. Якщо ви захворієте на коронавірус, ускладнений пневмонією, це може призвести до тяжких наслідків. Ризики дихальної недостатності значно вищі. Отже, якщо ви не вакцинуєтесь, шанси тяжкого перебігу коронавірусу ростуть.

– Я вакцинувалася два дня назад. Чи треба щось пити від тромбозу?

Здоровій людині ніякі препарати від тромбозу чи інші препарати приймати не треба. Тому що вірогідність тромбозу від вакцини вкрай низька. Якщо людина в похилому віці, чи має серцево-судинні захворювання, вона за призначенням лікаря має приймати такі препарати постійно. Тут ми не говоримо про ризики тромбозу від вакцинації, ми говоримо про ризики від серцево-судинних захворювань.

Стосовно інших ліків. Перед вакцинацією не треба здавати ніяких аналізів і приймати ніяких медикаментів. Особливо, які знімають запалення. Тому що вакцинація буде викликати невеличке запалення. Це потрібно, щоб ваш організм правильно зреагував. Протизапальні можна прийняти після щеплення, якщо запалення занадто виражене. Це погане самопочуття, дискомфорт, температура.

– У мене був анафілактичний шок на магнезію. Була в реанімації. Також був шок на ацетилсаліцилову кислоту. Мені навіть стоматологи не дають знеболювальне. Чи безпечно мені буде вакцинуватися?

Уявіть, якщо ви захворієте на коронавірус, і хвороба буде проходити у середньому чи важкому ступені? Лікарю буде важко призначити вам лікування. Тому потрібно проконсультуватися з алергологом та зважити усі “За” і “Проти”. Але у вашому випадку вакцинація буде краще, ніж коронавірус. Тому що хвороба лікується великою кількість медикаментів, і на один із них у вас може бути алергія.

– Pfizer має зберігатися при температурі -80°C. Як у нас на Кіровоградщині вони зберігалися, якщо тільки нещодавно привезли два холодильника в обласну лікарню. Я живу в селі Созонівка. Ми не впевнені в тому, що ці вакцини правильно привозять і правильно зберігають.

Дуже популярне питання. Компанія Pfizer розширила час, коли вакцини можуть зберігатися не при температурі -80°C. На той момент, коли ця вакцина вперше заїхала в країну, були дуже жорсткі межі зберігання. Зараз компанія її більше дослідила. Вона зберігає свої якості, якщо розміщена у теплішій температурі, ніж -80°C. Люди вакцинуються нею та переносять хвороби краще, ніж невакциновані зовсім.

– Двічі хворіла на коронавірус: у січні й жовтні. Обидва рази була в стаціонарі. В мене цукровий діабет другого типу, тромбофлебіт і купа інших захворювань. Чи можна мені робити щеплення? Якщо так, то через який проміжок після хвороби?

Комплекс хвороб буде ускладнювати коронавірус. Тому такі люди мають тяжкий перебіг захворювання і потрапляють в стаціонар. Я рекомендую вакцинуватися.

Коли? Стандартна рекомендація: після початку захворювання відраховуємо 28 днів та робимо щеплення. Але період вакцинації може бути відстрочений, адже люди по-різному переносять інфекцію. У мене є люди, які на 28 день ще не почувають себе краще. Коронавірус давно покинув організм, але їм все ще погано. Я б не рекомендував тоді вакцинуватися. А є люди, які добре себе почувають, тоді можна робити щеплення.

– Після першої дози захворіла. Зараз 28 день пішов, і треба другу дозу робити. Я ще не зовсім добре себе почуваю. Кашель повністю не пройшов. Чи можна зробити другу дозу зробити пізніше?

Однозначно – так. Знову таки, рахуємо 28 днів від початку захворювання і тоді вакцинуємось. Але якщо досі погане самопочуття, то можна відтермінувати до трьох місяців. Дія вакцини буде така сама. Адже людина вже контактувала з коронавірусом після першої дози, і в неї почали вироблятися антитіла. Далі вона захворіла, і виробилося більше антитіл. Другою дозою ми ще збільшимо їх кількість. І наступний контакт з коронавірусом буде вже значно легший.