Хто хоче заробити на ділянках колоній на Кіровоградщині

На балансі тюрем і спеціалізованих підприємств Міністерства юстиції – чимало нерухомості, техніки і сотні земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які потрібно обробляти.

Що відбувається зараз з землями двох підприємств Державної кримінально-виконавчої служби на Кіровоградщині та чому в останні роки ці структури обросли кримінальними провадженнями та корупційними скандалами?

До 2015 року колонії обробляли землю, вирощували сільськогосподарську продукцію, яка реалізувалася в установи виконання покарань, працювало виробництво. Також могли заробити кошти в’язні, які там відбували покарання, – розповідає про суть діяльності таких підприємств ексголова Державної пенітенціарної служби України Сергій Старенький. – Одна так звана сільськогосподарська колонія, яких в Україні було близько 14, за рік заробляла майже мільйон гривень прибутку. Тобто, засуджені отримували зарплати, сплачували податки, колонії мали прибуток.

Це звучить доволі логічно. Є земля, є техніка, є можливість працювати і заробляти. Але потім все змінилося. Зміни в Міністерстві юстиції, яке і завідує усією цією системою, змінювали й підходи у використанні тюремної землі.

Держпідприємство «Сільськогосподарське підприємство ДКВС (№37)» зареєстроване у селі Інгульське Кропивницького (раніше Устинівського) району. Тут же діяв Устинівський виправний центр №37. “Діяв”, бо в рамках ініціативи Мін’юсту щодо розпродажу старих майнових комплексів тюрем, його вирішили оптимізувати. Підприємство ж лишилося. І має воно широкий спектр видів діяльності – вирощування і продаж зернових, розведення худоби, виробництво текстилю. У його користуванні знаходиться близько 6 тисяч гектарів земель.

Саме ці гектари стали приводом для розслідування ймовірного хабарництва високопосадовців Мін’юсту. Минулого року СБУ повідомила, що викрила злочинну групу, яка вимагала хабар з фермера за можливість влаштувати «свою» людину на підприємство й розпоряджатися землями. За версією слідства, кошти вимагали замначальника Адміністративно-господарського департаменту Мін’юсту, який на той момент також виконував обов’язки заступника голови ліквідаційної комісії Держпенітенціарної служби та експосадовець міністерства, який позиціонував себе «тіньовим куратором виконавчої служби із земельних питань».

Фермером, якому буцімто пропонували схему, виявився керівник ТОВ «Агрофірма П’ятихатська». За даними Держреєстру, фірму очолює агробізнесмен Олександр Поворознюк, також відомий як президент футбольного клубу «Інгулець».

За інформацією з останньої наявної в Реєстрі судових рішень ухвали по справі, минулого року термін розслідування було продовжено.

Сільськогосподарське держпідприємство ДКВС №104 працює в Олександрівці, де також розміщений Олександрівський виправний центр №104. Серед його видів діяльності – вирощування зернових, розведення худоби, виготовлення продуктів.

Нині підприємство у стані припинення. За інформацією з системи Youcontrol щодо фінансового стану ДП, за 2020 рік воно отримало виручки ледве в півмільйона гривень від реалізації продукції, що суттєво менше, ніж у попередній період.

З минулого року підприємство очолює Костянтин Бурківський. За даними з сайту ЦВК, на місцевих виборах він балотувався до Олександрівської селищної ради від партії «За майбутнє», а його дружина Анастасія Бурківська стала депутатом цієї ж ради від «Слуг народу».

В останні роки держпідприємство також супроводжують кримінальні справи і суди. У 2020 році Кіровоградська облпрокуратура відкрила два кримінальні провадження за фактом невиплати робітникам зарплати, а також розкрадання майна. Зокрема, з підприємства нібито вивезли худобу, а техніку здали на металобрухт.

Були і махінації із землею. У 2020 році перевірка Держгеокадастру виявила, що землі Олександрівського центру №104 площею у понад 80 гектарів незаконно обробляв приватний підприємець. Збиток державі, за підрахунками земельників, склав 120 тис. грн. Той же в суді доводив, що ділянки засіяв на підставі угоди. Але не з центром, у користуванні якої значилась земля, а з ДП №104. Втім, договір цей скасували. Як йдеться у судовій ухвалі, суди господарської юрисдикції дійшли висновку, що договір підряду був удаваним задля приховування оренди земельних ділянок поза волею їхнього власника – «Олександрівського виправного центру (№104)».

Вже в лютому 2021-го 12 ділянок площею у понад 1 300 гектарів наказом головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області було таки перекинуто з колонії на держпідприємство. Цікаво, що звернення з таким проханням до управління подав народний депутат від партії «Слуга народу» Ігор Мурдій. Відомий він ще й в контексті зв’язку зі скандальним заступником голови Офісу президента Олегом Татаровим, з котрим вони уродженці Новоукраїнки. Михайло Ткач з “Української правди” зафіксував, що серед низки гостей на дні народження Татарова був присутній і нардеп від Кіровоградщини.

За інформацією з сайту ДКВС, станом на 2020 рік в Україні працює 136 таких держпідприємств. На балансі кожного перебуває чимало землі й техніки. Минулого року за ініціативою Офісу Генерального прокурора регіональні та місцеві прокуратури почали перевірки установ Державної кримінально-виконавчої служби України щодо законного та ефективного використання землі і державного майна. Аудит виявив мільйонні порушення, пов’язані з розтратою, привласненням, нераціональним використанням і псуванням державного майна та землі.

Хоча, зазвичай нераціональне використання і розтрати для держави і стають годівничкою для тих, хто представляє її інтереси.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.