Прокуратура звинувачує сміттєпереробне підприємство в шкоді довкіллю

Міському сміттєзвалищу по вулиці Байкальській – 68 років, проте в Кропивницькій окружній прокуратурі вважають, що його теперішній орендар ТОВ “Екостайл” завдає шкоди довкіллю. Працівники ж підприємства кажуть, що правоохоронці й представники Держекоінспекції навіть не брали проб грунту і води, за якими приходили з ухвалою суду в понеділок, і плутаються в поняттях “сміттєзвалище” і “полігон твердих побутових відходів”.

За версією слідства ситуацію допустили посадові особи ТОВ “Екостайл”, що обслуговує полігон твердих побутових відходів. Зокрема, він не обладнаний системою захисту ґрунтових вод та забору фільтрату, що у свою чергу призвело до систематичного забруднення підземних вод у загрозливих масштабах», – йдеться у заяві керівника Кропивницької окружної прокуратури Володимира Ізотова.

Парадокс полягає в тому, що задовго до передачі звалища «Екостайлу», тоді ще нереформована санепідслужба била на сполох, що воно вичерпало можливість для експлуатації, забруднює повітря, ґрунт, підземні води та стрімко розростається, підступаючи до людських помешкань. Жителі Завадівки скаржилися на сусідство з тоннами відходів, які ввесь час диміли через відсутність системи дегазації, а місцеві політики будували на обіцянках знайти ділянку під нове сміттєзвалище та інвестора для сміттєпереробного заводу свої передвиборчі кампанії.

Коли міська влада передала цей об’єкт ТОВ «Екостайл», він займав площу 18 гектарів та накопичив понад 3,5 мільйонів тонн відходів. Менше ніж за 4 роки, завдяки придбаній спецтехніці і встановленню сортувальної лінії, підприємству вдалося зменшити площу сміттєзвалища в кілька разів – до 4 гектарів. Тим самим продовжити термін його експлуатації і зняти питання про нове місце для твердих побутових відходів. У 2019-ому «Екостайл» запустило систему дегазації полігону та переробки накопичених шкідливих газів, які утворюються внаслідок гниття відходів, в електричну енергію. Переробка шкідливих газів, зокрема одного з горючих – метану, вирішила проблему самозаймання відходів і забруднення повітря, а наш обласний центр потрапив до десятки міст України, де працює система дегазації.

Дії представників Державної екологічної інспекції Придніпровського округу та Кропивницької окружної прокуратури носять показовий, статистичний характер і не мають нічого спільного з діями, направленими на збереження екології. Це тиск на приватну компанію і спосіб яскраво відзвітувати про свою «діяльність» вищому керівництву. І це в той час, коли Кіровоградська ОДА заявляє про те, що в області 402 незаконні сміттєзвалища, які експлуатуються за відсутності будь-яких офіційних документів, спричиняючи видиму шкоду і загрозу не лише екології, а й здоров’ю населення області», – зазначають в «Екостайлі».

І чесно кажучи, поки що правоохоронці оприлюднили занадто мало інформації, щоб розвіяти враження щодо демонстративності й формального підходу, які їм закидають в компанії. Нічого нового ми не дізналися і з ухвали Кіровського районного суду Кропивницького від 19 липня про дозвіл на огляд звалища та проби ґрунту і підземних вод. Крім того, що Держекоінспекція проводила перевірку на полігоні, про яку, як стверджують на підприємстві, не знають ні сном, ні духом. Тут також запевняють, що в присутності працівників «Екостайлу», які вели відеозйомку візиту правоохоронців, проб ґрунту і води ніхто не брав. А також кажуть, що в прокуратурі плутають поняття “полігон для твердих побутових відходів” і “сміттєзвалище”, між якими є суттєва різниця.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.